Login

Register

Login

Register

WTI, czyli ropa naftowa jest surowcem strategicznym na całym świecie. Komentarze i prognozy na temat ceny tego surowca możemy odnaleźć praktycznie codziennie. Najważniejszym raportem jest jednak Crude Oil Inventories, który publikowany jest w każdą środę o godzinie 16.30.

Z ostatniego raportu możemy wyczytać, że zapasy ropy naftowej w sektorze przemysłowym spadły o 1,7 mln baryłek w porównaniu z poprzednim tygodniem, mimo to zapasy te w dalszym ciągu znajdują się powyżej średniej dla tego samego okresu w poprzednich latach. W dalszej części raportu możemy wyczytać, że całkowite zapasy benzyny wzrosły o 2,1 mln baryłek, a całkowite handlowe zapasy ropy naftowej wzrosły o 6,8 mln baryłek. Natomiast jeżeli chodzi o podaż, to wyniosła ona około 20,1 mln baryłek średnio dziennie według średniej wartości z czterech ostatnich tygodni, co daje nam podaż niższą o 1,2% w stosunku do tego samego okresu w zeszłym roku.

Widzimy zatem, że mamy do czynienia z obniżeniem popytu oraz spadkiem podaży, co może skutkować powolnym obniżaniem ceny ropy naftowej w najbliższym czasie. Zobaczmy zatem jak sytuacja wygląda technicznie na wykresie tygodniowym WTI.

Cena odbiła się od oporu na poziomie %% USD i obecnie znajduje się w okolicach wsparcia na poziomie 44 USD. Przebicie tego wsparcia może otworzyć drogę do dalszych spadków aż do poziomu 28 USD, co w połączeniu z obecnym malejącym popytem wydaje się odległym lecz możliwym scenariuszem. Po drodze do celu – 28 USD, mamy jeszcze dwa pomniejsze wsparcia na poziomach 40 USD oraz 36 USD.

Podsumowując, jeżeli popyt utrzyma się dalej w tendencji spadkowej to możemy spodziewać się dalszej przeceny na rynku ropy naftowej.

 

Pamiętaj, że analizy nie są wyłącznym elementem tradingu. Oprócz dobrego przeanalizowania wykresu bardzo ważne również jest zarządzanie ryzykiem, kapitałem oraz odpowiednie prowadzenie pozycji. Nigdy nie wiemy jak silny ruch się zrealizuje i musimy być przygotowani na każdy scenariusz. Więcej na ten temat przeczytasz w innym artykule pt. „aktywne zarządzanie pozycją”. Pamiętaj, że nie jakość analiz pozwala zarobić Tobie pieniądze, ale konsekwentne stosowanie strategii  inwestycyjnej.

Vital Trading Sp. z o.o. nie zajmuje się doradztwem inwestycyjnym. Usługi nie stanowią  rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).