USDJPY – Dolar amerykański/Jen japoński

Analiza techniczna.

Na początku tygodnia USDJPY testował ostatnie wsparcie w okolicach psychologicznego poziomu 111.500. Wtorkowa (28.02) próba przebicia tego poziomu zakończyła się niepowodzeniem i rynek ruszył w kierunku lokalnego oporu na poziomie 115.000. Najbliższe dni pokażą prawdziwą siłę popytu. Jeżeli poziom 115.000 zostanie przebity otworzy to bykom drogę do ataku na ostatni główny opór sprzed trzech miesięcy  w okolicy 118.500. Zachowanie ceny w ostatnich dniach jasno wskazuje, że cena znalazła równowagę i zamknęła się w konsolidacji. Dla osób szukających pozycji na parze USDJPY z pewnością korzystniej byłoby zaczekać do ponownego retestu dolnego ograniczenia i zajęcia pozycji zgodnie z kierunkiem trendu – wzrostowego.

Analiza fundamentalna.

Ostatnie wystąpienie Prezesa nowojorskiego oddziału FED Williama Dudleya dało impuls do umocnienia USD. Inwestorzy będą pilnie obserwować wszelkie dane napływające ze Stanów Zjednoczonych. Zbliżające się dane odnośnie bezrobocia w Stanach Zjednoczonych powinno nadać kierunek na kolejne dni. Jednak trzeba pamiętać, że do czasu posiedzenia FED, które odbędzie się w kolejną środę, będziemy znajdować się w niepewnym środowisku i każda informacja umacniająca przekonanie o zmianie stóp procentowych będzie wpływać na dalsze umacnianie dolara, a co za tym idzie zwiększać prawdopodobieństwo ataku na poziom 118.500. Osłabienie Jena jest zgodne z polityką monetarną Japonii, dodatkowo podniesienie stóp procentowych w USA jest kolejnym argumentem wskazującym na wzrost ceny USDJPY.

 

Pamiętaj, że analizy nie są wyłącznym elementem tradingu. Oprócz dobrego przeanalizowania wykresu bardzo ważne również jest zarządzanie ryzykiem, kapitałem oraz odpowiednie prowadzenie pozycji. Nigdy nie wiemy jak silny ruch się zrealizuje i musimy być przygotowani na każdy scenariusz. Więcej na ten temat przeczytasz w innym artykule pt. „aktywne zarządzanie pozycją„. Pamiętaj, że nie jakość analiz pozwala zarobić Tobie pieniądze, ale konsekwentne stosowanie strategii  inwestycyjnej.

Vital Trading Sp. z o.o. nie zajmuje się doradztwem inwestycyjnym. Usługi nie stanowią  rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).