Z dzisiejszej analizy dowiesz się:

  1. Jak kształtuje się cena ropy w obecnym tygodniu.
  2. Jak zachowują się wyceny spółek w branży surowcowej.
  3. Co generuje podaż na rynku ropy.

Jakiś czas temu przeprowadziliśmy analizę ropy. Jako, że wakacje sprzyjają podróżowaniu każdy z zaciekawieniem poszukuje najtańszych miejsc do tankowania. Głównym czynnikiem decydującym o spadku lub wzroście ceny są ceny kontraktów terminowych na giełdach towarowych. (Czasami na wzrost cen mogą wpłynąć głupie pomysły polityków).

Cena konsekwentnie porusza się w kanale 40 – 55 dolarów za baryłkę. W takich okresach stabilizacji należy pamiętać, że kiedyś nadejdzie jej koniec. Pytanie brzmi, w którą stronę podąży cena. Kraje wydobywcze będą robiły wszystko, aby cenę podnieść. Współczesne trendy oraz pomysły rządzących w krajach Europy Zachodniej, aby przechodzić na politykę z odnawialnych źródeł energii nie sprzyjają temu scenariuszowi. Taka ciekawostka, Prezes Shella zakupił ostatnio dla siebie hybrydową limuzynę. Widać, że świadomość koncernów rośnie.

Notowania spółek.

Niskie ceny paliw sprzyjają koncernom naftowym. Takie firmy jak Lotos czy Orlen są najwyżej wyceniane w historii.

W zupełnie odwrotnej sytuacji są spółki wydobywcze. Tania ropa sprawia, że muszą mocno trzymać koszty w ryzach.

Podaż ropy. 

Producenci ropy nie mogą dojść do porozumienia. Z jednej strony chcą wyższych cen, ale z drugiej mają rekordowe wydobycia.

Libia, której wraz z Nigerią nie obejmuje porozumienie o niższych kwotach produkcji ropy (na którym zależało OPEC) wydobywa na powierzchnię niemal 900 tys. baryłek dziennie, najwięcej od 4 lat. Do końca lipca kraj zamierza zwiększyć produkcję do 1 mln b/d.Najwyższe w tym roku są zapasy ropy trzymane na morz. Ilość ropy w tankowcach wzrosła w czerwcu do 111,9 mln baryłek.

Brak wyraźnego porozumienia i konsekwencji w jego wdrażaniu, sprawia, że wszelkie próby interweniowania kończą się fiaskiem.

 

Pamiętaj, że analizy nie są wyłącznym elementem tradingu. Oprócz dobrego przeanalizowania wykresu bardzo ważne również jest zarządzanie ryzykiem, kapitałem oraz odpowiednie prowadzenie pozycji. Nigdy nie wiemy jak silny ruch się zrealizuje i musimy być przygotowani na każdy scenariusz. Więcej na ten temat przeczytasz w innym artykule pt. „aktywne zarządzanie pozycją”. Pamiętaj, że nie jakość analiz pozwala zarobić Tobie pieniądze, ale konsekwentne stosowanie strategii  inwestycyjnej.

Vital Trading Sp. z o.o. nie zajmuje się doradztwem inwestycyjnym. Usługi nie stanowią  rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).