Login

Register

Login

Register

Analiza fundamentalna.

Srebro obok złota zaliczane jest do metali szlachetnych.

Od kilku lat mamy do czynienia z sytuacją, w której to popyt przewyższa podaż. Co ciekawe za popyt nie odpowiada przemysł, tylko inwestorzy, którzy szukają lokaty kapitału. Olbrzymią rolę odgrywają tutaj Indie, gdzie mieszkańcy od lat skupują rekordowe ilości srebra. Władze Indii podgrzewają atmosferę walcząc z gotówką, społeczeństwu nie pozostało nic innego jak uciekać w metale szlachetne.

Taka presja popytową powinna spowodować wzrost wyceny srebrnego kruszcu. Dlaczego taka sytuacja nie ma miejsca?

Wynika to z faktu, że srebro staje się coraz istotniejszym produktem przemysłowym. Producentom przetwarzającym srebro zależy na utrzymaniu niskich wycen, z drugiej strony srebro jest wydobywane przy okazji (np. KGHM) i kopalnie, których rentowność nie jest uzależniona od srebra, bagatelizują wyceny tego metalu.

Ale czy w dłuższej perspektywie taka sytuacja ma prawo się utrzymać? Raczej nie, ilość srebra jest ograniczona, mimo, że wykorzystywane jest powszechnie w przemyśle, to cały czas traktowane jest również jako metal szlachetny, który ma chronić majątki przed inflacją.

Co więcej, srebro jest silnie skorelowane ze złotem. Jeśli cena złota wzrośnie, srebra również. Srebro często traktowane jest młodsza siostra złota, która bywa chimeryczna. Wynika to ze zwiększonej zmienności. Inwestorzy, którzy szukają stabilizacji skupują złotą. Natomiast patrząc na potencjał wzrostów srebro okazuje się skuteczniejszym instrumentem spekulacyjnym.

Reasumując, fundamentalnie cały czas możemy traktować srebro jak długoterminową okazję inwestycyjną. Ostatni kryzys finansowy pokazał jak może wzrosnąć wycena w czasach niepewności (50 dolarów za uncję). Również ograniczona ilość oraz rosnąca liczba zastosowań srebra sprawia, że rynek na ten towar będzie rósł.

Analiza techniczna.

Od 2015 roku cena srebra jest ustabilizowana. Przez ten czas cena najniżej zeszła do poziomu 14$ . Obecnie cena srebra porusza się w kanale 16 -18$. Zdecydowane wybicie powyżej 22$, będzie silny sygnałem kupna.

srebro w cieniu złota

srebro w cieniu złota