Regularnie tracisz pieniądze na forex? Myślę, że jest to dobry czas, aby zrobić krok do tyłu i przyjrzeć się Twojej strategii zarządzania ryzykiem. Zapoznaj się z moją listą kontrolną, która pomaga utrzymać się w ryzach.

To zarządzanie ryzykiem pozwala utrzymać się na rynku nawet jeśli nasze strategie zawodzą lub mają gorszy okres. Profesjonalni traderzy w pierwszej kolejności myślą o tym ile mogą stracić, a nie ile zyskać.

Poniżej jest lista kilku pytań, które należy sobie zadać przed rozpoczęciem tradingu. Szczere odpowiedzi zdecydowanie pozwolą zmniejszyć Twoje straty.

  1. Czy jestem przygotowany do handlu?

Zapewne wydaje Ci się, że jest to oczywiste pytanie. Spotkałem wielu początkujących traderów, których przekonania co do rynku mijały się z rzeczywistością. Pochopne zawieranie transakcji licząc na szybki zysk jest czymś zupełnie naturalnym. Choć, determinacja do osiągnięcia sukcesu jest godna podziwu, to jednak taka brawura prowadzi do powiększania strat.

Trading na koncie demo ma swoich zwolenników i przeciwników. Osobiście uważam, że przed wpłaceniem jakiejkolwiek kwoty pieniędzy należy spędzić trochę czasu na symulatorze. Taki okres powinien trwać nawet do trzech miesięcy. Przez ten czas nauczysz się poprawnie obsługiwać platformę, poznasz specyfikę rynku, a przede wszystkim nauczysz się cierpliwości.

 

  1. Czy rozumiem ryzyko?

 

Podstawowa zasada inwestowania brzmi, aby budować kapitał musimy nauczyć się go chronić. Warren Buffett od lat powtarza „Pierwsza zasada brzmi: nie trać pieniędzy, druga zasada: pamiętaj o zasadzie numer 1”.

Duże ryzyko na pojedyncze transakcje może przynieść kilka zysków, ale w dłuższym okresie jesteś na przegranej pozycji. Na rynkach wszystko dzieje się szybciej i bardzo łatwo można popełnić błąd. Dlatego tak ważne jest, aby konsekwentnie kalkulować ryzyko. Nie chodzi o to, aby bać się handlu, tylko o to, aby podchodzić do tradingu z pokorą i cierpliwością.

 

  1. Czy mój umysł jest poprawny?

 

Nie jesteśmy robotami. Każdy może mieć gorszy dzień, Nieważne z jakiego powodu: złamanego serca czy kaca, w takich sytuacjach lepiej pozostać daleko od rynków.

Chcąc być dobrym traderem, należy zadbać o równowagę życiową. Trading odkrywa wszystkie ludzkie słabości, jeśli nie układa nam się w życiu prywatnym lub zawodowym, nie dbamy o zdrowie fizyczne, źle się odżywiamy to nie jesteśmy złapać równowagi psychicznej, a to z kolei prowadzi do popełniania błędów.

 

  1. Czy handluje środkami, których strata mnie nie zaboli?

 

To jest kluczowe. Musisz uczciwie ocenić, czy utrata pieniędzy, które przeznaczasz na naukę tradingu zadecydują o Twojej przyszłości finansowej. Handel ostatnimi pieniędzmi gwarantuje porażkę i olbrzymi stres.

Jeśli nie masz pieniędzy na depozyt, to zacznij go po prostu budować. Odkładaj co miesiąc część Twoich dochodów, a w międzyczasie ucz się swojej strategii na koncie demo. Cierpliwość to najważniejsza cnota tradera. Jeśli nie potrafisz skrupulatnie odłożyć środków, to szybsze wejście na rynek rzeczywisty zadziała tylko na Twoją szkodę.

Ile pieniędzy należy zgromadzić? Na naukę wystarczy dowolna kwota. Natomiast jeśli chcesz, żeby trading był głównym źródłem utrzymania musisz liczyć się ze środkami kilkudziesięciu tysięcy euro. Nasi początkujący traderzy otrzymują 50tys. euro na start, ale to nie jest kapitał, który pozwoli na dostatnie życie.

 

  1. Czy potrafię jasno uzasadnić swoje decyzje?

 

To jest zasada, która potrafi diametralnie odmienić Twoje wyniki. Nie wierzę w uznaniowy trading. Otwiera pozycji, na które nie mamy pomysłu albo po prostu mam jakieś przeczucie nie pozwoli osiągnąć Tobie sukcesu. Twój trading musi mieć plan. Musisz posiadać strategię i ją konsekwentnie stosować. Inaczej będziesz zachowywał się jak małe dziecko, które kręci się bez celu.

 

  1. Czy stawiam stop lossa?

 

Musisz zrozumieć, że stop loss nie jest karą, a nagrodą. Dzięki niemu chronisz swój kapitał. To, że cena doszła do Twojego zlecenia obronnego pokazuje tylko, że zrealizował się jeden z Twoich scenariuszy. Brawo! Wcale nie musisz często zarabiać. Możesz częściej tracić, ważne jest, aby bilans był dodatni. Spójrz na nasz statement, mamy skuteczność na poziomie 38%, ale zarabiamy dlatego, że potrafimy ciąć straty.

 

  1. Czy odpowiednio używam dźwigni finansowej?

 

Dźwignia finansowa pomaga zarabiać więcej pod warunkiem, że potrafimy z niej korzystać. Osobiście wykorzystuję maksymalną dźwignię 1:6. To dużo mniej niż oferują brokerzy. To, że mamy do dyspozycji lewar 1:100 nie znaczy, że od razu musimy korzystać z niej na maksa w jednej transakcji. Dźwignia finansowa pozwoli Ci na zawarcie większej liczby transakcji, ale z mniejszym ryzykiem. Osobiście w swoim tradingu na pojedynczą transakcję, nie przeznaczam więcej niż 0,2% depozytu.

 

  1. Czy potrafisz zaakceptować stratę?

 

Czy faktycznie akceptujesz straty? Nie chodzi mi o to, czy rozumiesz czy jest strata, ale czy nie ma problemu z tym, żeby bez wahania, bez emocji zamknąć pozycję na minusie. Jeśli nie, to nie wpłacaj żadnych pieniędzy.

 

 

Powyżej przedstawiłem Tobie listę kontrolną, która pozwala ocenić czy rozumiesz czym jest ryzyko.

Mam nadzieję, że artykuł pomógł Tobie w ocenie Twoich postępów. Zachęcam do wydrukowania sobie tej listy i zadawania tych pytań. Jeśli masz jakieś pytania, śmiało pisz.