Miedź.
Miedź w odróżnieniu od metali szlachetnych jest wyłącznie traktowane jako produkt przemysłowy, który jest bardzo mocno uzależniony od koniunktury gospodarczej. Innymi słowy wyceną kierują siły popytu i podaży. Sprawdźmy zatem w jakiej sytuacji znajduje się ten bardzo ważny dla człowieka metal.

Analiza fundamentalna.

Na wycenę miedzi wpływa kilka czynników. Po pierwsze miedź, nie należy do rzadkich metali, jest dostępne powszechnie, a odkryte złoża szacuje się, że powinny wystarczyć ludzkości na 300 lat. Dodatkowo aż 1/3 miedzi na rynku pochodzi z recyklingu. Chiny odpowiadają aż za 50% światowego popytu. Wynika to z faktu, że Państwo Środka cały czas jest w fazie transformacji.

Miedź jest surowcem naturalnym, który ma bardzo szerokie zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach życia człowieka. I towarzyszy człowiekowi od co najmniej kilkunastu tysięcy lat. Nie zapowiada się również, aby jego rola w życiu człowieka malała, wręcz przeciwnie popyt na miedź może dynamicznie wzrosnąć, jeśli trend na auta hybrydowe i elektryczne na stałe rozwinie się w motoryzacji. W tradycyjnym samochodzie wykorzystującym pochodne ropy naftowej jako paliwo, zużywa się niecałe 20 kg miedzi. Jednak w samochodzie hybrydowym jest to już dwa razy więcej bo prawie 40 kg miedzi.

Miedź, a dolar amerykański.

W momencie gdy dolar osłabia się względem pozostałych walut ceny miedzi zachowują się dobrze. Natomiast w momencie gdy dolar umacnia się, ceny miedzi zachowują się słabo.

Analiza techniczna.

qenokus5

Cena miedzi dynamiczne wybiła się z konsolidacji i dotarła do strefy oporu. W najbliższym czasie spodziewałbym się zatrzymania wzrostów i skonsolidowania na poziomie 2.93-3.053. Cena znajduje się w średnioterminowym trendzie wzrostowym, również dane makroekonomiczne sprzyjają dalszym wzrostom. Można spodziewać się wybicia oporu i kontynuacji trendu.

KGHM.

Analizując rynek miedzi naturalne jest zwrócenie uwagi na polską spółkę KGHM, która jest największym producentem tego metalu w Polsce. Kurs akcji KGHM jest silnie skorelowany z ceną miedzi. Jeśli rośnie cena miedzi, rosną również akcje KGHM.

 

 

Pamiętaj, że analizy nie są wyłącznym elementem tradingu. Oprócz dobrego przeanalizowania wykresu bardzo ważne również jest zarządzanie ryzykiem, kapitałem oraz odpowiednie prowadzenie pozycji. Nigdy nie wiemy jak silny ruch się zrealizuje i musimy być przygotowani na każdy scenariusz. Więcej na ten temat przeczytasz w innym artykule pt. „aktywne zarządzanie pozycją”. Pamiętaj, że nie jakość analiz pozwala zarobić Tobie pieniądze, ale konsekwentne stosowanie strategii  inwestycyjnej.

Vital Trading Sp. z o.o. nie zajmuje się doradztwem inwestycyjnym. Usługi nie stanowią  rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).