Login

Register

Login

Register

Każdy trader, który otwiera transakcje, zasadniczo działa w oparciu o przekonania. Jeśli nie ma solidnej zaufania do swojej strategii, to jego sposób handlu możemy porównać do ruletki w kasynie w Las Vegas. Natomiast założenie powinno być takie, żeby nie uprawiać hazardu na Forexie. W ten sposób natrafiamy na zagadnienie racjonalnych przekonań na rynkach finansowych.

Ale jak powstają takie przekonania? Skąd człowiek czerpie pomysł i wiarę w ideę?

  1. Usłyszy coś od innego osoby lub grupy osób i zdecyduje, że ma to sens lub opinia innych daje mu poczucie bezpieczeństwa, niezależnie od dowodów.
  2. Lub samodzielnie interpretują i tworzą oceny na temat tego co się może wydarzyć w przyszłości.

Właśnie w ten sposób każdy trader patrząc na ten sam wykres może stworzyć swój scenariusz, odbiegający od opinii innych traderów.

Opieranie się na cudzych opiniach

Dla początkujących traderów jest to zapewne jeden z lepszych sposób nauki inwestowania. Ważne jest, aby nie uprawiać tzw. monkey tradingu, czyli kopiowania zleceń na ślepo. Zwłaszcza gdy nie mamy dostępu do wszystkich ruchów „dawcy informacji”. Co mam na myśli. Znajomy zarekomendował nam na przykład jakąś spółkę. Wiemy, że inwestuje od dłuższego czasu, więc mu ufamy, jest dla nas ekspertem. Postanawiamy kupić akcje danej spółki. Nasz znajomy zrobił tak samo, ale po kilku dniach postanowił odsprzedaż akcje, gdyż jego poglądy się zmieniły. Okazuje się, że miał racje, ale nas o tym nie poinformował, bo nie widzimy się z nim zbyt często. Pozornie sprawdzona informacja przyniosła nam stratę. Taka jest natura opierania się na cudzych przekonaniach. Widzimy tylko część informacji, nie mamy żadnej kontroli. Czasami taka informacja trafia przez „kilka rąk”, co może spowodować jej zniekształcenie. Należy być bardzo ostrożnym w handlu tego typu. Pamiętaj, że pretensje możesz mieć tylko do siebie jeśli dana transakcja nie wyjdzie, bo to Ty postanowiłeś skorzystać z takiej opinii. Pamiętaj również, że nikt nie ma zawsze racji. To, że nasz znajomy jest mocno w temacie, nie znaczy, że jest nieomylny. Tak samo jak my, on też nie ma dostępu do wszystkich informacji i musi filtrować dane, które do niego trafiają. Ma więcej doświadczenia, więc może robić to skuteczniej.

Zatem dla początkujących osób takie podejście może być właściwe, ale należy pamiętać, że odpowiedzialność za konkretne działania spoczywa wyłącznie na nas, nie na dawcy informacji i musimy być tego świadomi. Natomiast prędzej czy później powinieneś nauczyć się samodzielnie budować przekonania na dany temat.

Racjonalne przekonania

Każda decyzja inwestycyjna obarczona jest ryzykiem straty. Nigdy nie będziemy mieli pełnej wiedzy i kontroli nad tym co robimy. Świat jest zbyt skomplikowany. Dlatego należy pamiętać, że nasze przekonania nie mogą być sztywne, musimy umieć się przyznać do błędu i porzucić daną ideę na rzecz innej, czasami zupełnie odwrotnej. To nic złego, wręcz przeciwnie, pokazuje to, że potrafimy na bieżąco analizować i reagować na bodźce z zewnątrz. Co mam na myśli, jeśli wykres pokazuje nam, że powinniśmy mieć pozycję LONG na EURUSD, to nie znaczy, że będziemy musieli bronić tej pozycji na śmierć i życie, jeśli rynek pokaże nam, że są przesłanki ku odwróceniu pozycji, nie wahaj się, nie bój się ucinać strat.

Ciekawym przykładem jest Warren Buffett, który potrafi odsprzedawać firmy, które miał w portfelu po kilkanaście lat. Można by pomyśleć, że przez ten czas można się bardzo przywiązać (zwłaszcza, gdy zarobimy dzięki nim sporo pieniędzy). Otóż, umiejętność elastycznego dostosowania się do panujących realiów jest kluczowa dla tradera.

Jeszcze jedna ważna rzecz. Jeśli już jesteś samodzielnym traderem i stosujesz swoją strategię. Nie możesz ulegać wpływowi opinii innych traderów. Jeśli Ty masz longa na EURUSD, a kolega ma shorta, to nie znaczy, że musisz odwracać pozycję. Każdy z Was może mieć inny cel i się okaże, że obaj zarobicie na tych pozycjach albo stracicie 🙂 Jest to częsty błąd w biurach tradingowych. Traderzy ulegają podświadomie opiniom innych i nie trzymają się swoich strategii.

Reasumując, jeśli nasza strategia daje jasny sygnał, że należy odwrócić lub zamknąć pozycje, to robimy to bez wahania. Jeśli kolega próbuje nas przekonać, że jesteśmy w błędzie, zatykamy uszy i nie słuchamy go. Dlaczego on ma być lepszy od nas?

Pamiętaj ilu traderów, tyle opinii. To nie znaczy, że istnieje jedno rozwiązania. Każdy ma inny cel i może się okazać, że każdy zarobi. To jest magia rynków.