GBPUSD – Funt Szterling / Dolar amerykański

Analiza techniczna.

Od początku marca par walutowa GBPUSD kierowała się w stronę wsparcia na poziomie 1.20000, jednak po drodze pojawiło się nowe wsparcie na poziomie 1.21500. Od tego poziomu nastąpiło odbicie i strona popytowa zaczęła pchać kurs pary w kierunku oporu na poziomie 1.27000. Na początku tego tygodnia cena zbliżyła się do wspomnianego poziomu oporu, jednak w okolicy poziomu 1.26000 niedźwiedzie dały o sobie znać i gwałtownie zepchnęły kurs aż do poziomu 1.24000. Wygląda na to, że cena jeszcze przez jakiś czas pozostanie w zakresie głównych poziomów 1.20000 – 1.27000 i zasięg ruchów z czasem będzie się zawężał, aż do wybicia z konsolidacji.

Analiza fundamentalna.

Pozytywne dane – wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów, którego wartość wyniosła 125.6 w marcu, jest najwyższą wartością tego wskaźnika od początku 2001 roku. Dodając do tego równie optymistyczne dane napływające z rynku nieruchomości, to jest indeksu podpisanych umów kupna domów, który wyniósł 5,50%, co w odniesieniu do prognoz na poziomie 2,40% jest ponad dwukrotnie wyższy. Obie te informacje wpłynęły na umocnienie dolara. Od strony funta mamy natomiast oficjalne rozpoczęcie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co nie wpływa pozytywnie na siłę waluty. W dniu jutrzejszym mamy natomiast publikację danych HPI i PKB, które mogą wpłynąć na dalsze losy pary GBPUSD.

Pamiętaj, że analizy nie są wyłącznym elementem tradingu. Oprócz dobrego przeanalizowania wykresu bardzo ważne również jest zarządzanie ryzykiem, kapitałem oraz odpowiednie prowadzenie pozycji. Nigdy nie wiemy jak silny ruch się zrealizuje i musimy być przygotowani na każdy scenariusz. Więcej na ten temat przeczytasz w innym artykule pt. „aktywne zarządzanie pozycją”. Pamiętaj, że nie jakość analiz pozwala zarobić Tobie pieniądze, ale konsekwentne stosowanie strategii  inwestycyjnej.

Vital Trading Sp. z o.o. nie zajmuje się doradztwem inwestycyjnym. Usługi nie stanowią  rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).