GBPJPY – Funt Szterling / Jen Japoński

Analiza techniczna.

W ostatniej analizie opisywałem zbliżające się wybicie z formacji trójkąta. Wczoraj nastąpiło ów wybicie i test poziomu wsparcia 138.500. Całość zakończyła się odrzuceniem niskich cen i powrotem do strefy powyżej wspomnianego poziomu wsparcia. Jako, że brak jednoznacznych technicznych przesłanek co do kierunku, najpewniej w najbliższych dniach cena zatrzyma się w przedziale między 138.500 a 140.500. Jeżeli jednak cena dojdzie do oporu na 140.500 i z sukcesem go przebije to kolejnym celem będzie poziom 142.500.

Analiza fundamentalna.

Zgodnie z tym co pisałem w poprzedniej analizie, brakuje jednoznacznych danych fundamentalnych dla obrania konkretnego kierunku. Wczorajszy atak terrorystyczny w okolicach parlamentu w Londynie miał wpływ na kurs omawianej pary walutowej. Reakcja była dość gwałtowna i poskutkowała podbiciem kursu. Dzisiejsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii najpewniej krótkoterminowo wpłyną na kurs GBPJPY. Kluczowy jednak będzie piątek 31.03, ze względu na ilość danych makroekonomicznych napływających zarówno z Japonii jak i z Wielkiej Brytanii. W przypadku Japonii będziemy mieli do czynienia z danymi dotyczącymi wydatków gospodarstw domowych, produkcji przemysłowej oraz CPI. Natomiast z UK napłyną dane dotyczące PKB.

Pamiętaj, że analizy nie są wyłącznym elementem tradingu. Oprócz dobrego przeanalizowania wykresu bardzo ważne również jest zarządzanie ryzykiem, kapitałem oraz odpowiednie prowadzenie pozycji. Nigdy nie wiemy jak silny ruch się zrealizuje i musimy być przygotowani na każdy scenariusz. Więcej na ten temat przeczytasz w innym artykule pt. „aktywne zarządzanie pozycją”. Pamiętaj, że nie jakość analiz pozwala zarobić Tobie pieniądze, ale konsekwentne stosowanie strategii  inwestycyjnej.

Vital Trading Sp. z o.o. nie zajmuje się doradztwem inwestycyjnym. Usługi nie stanowią  rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).