Jak wspomniałem we wcześniejszym artykule, my – jako ludzie, lubimy czuć, że kontrolujemy sytuację. Dlatego gdy przydarzy nam się seria kilku zyskownych transakcji pod rząd, istnieje duże prawdopodobieństwo, że staniemy się zbyt pewni siebie. Mówiąc żargonem „włączy nam się syndrom Boga”. Przecież fakt, że udało nam się zarobić, automatycznie uprawnia nas do otwierania większej liczby transakcji czy zwiększania ryzyka. Wszystko dlatego, że „czujemy” rynek. Końcowy efekt jest zawsze taki sam – smutny. Serie zysków tak jak serie strat mają swój koniec. Nie możemy zmieniać zasad gry w czasie jej trwania.

Ciągi transakcji na plus czy na minus możemy traktować jak trendy. To, że tendencja ulega zmianie nie znaczy, że nagle system przestaje działać albo stajemy się gorszymi traderami. Po prostu realia rynkowe z perspektywy specyfiki naszej strategii są po prostu gorsze.

Pułapki czekają na nas nie tylko w seriach strat, ale również zysków. Jeśli udaje nam się zarobić więcej pieniędzy, nie możemy dać zawładnąć sobą przekonaniu, że rynek działa tak jak my chcemy. Nie możemy dopuścić do sytuacji, że zaczniemy odchodzić od systemu i zarządzania kapitałem, tylko wyłącznie dlatego, że mamy przeczucie.

Podobna sytuacja ma się przy sekwencji porażek. Nie odgrywaj się za wszelką cenę, nie zwiększaj wielkości pozycji. W ten sposób tylko się pogrążysz. Konto możesz odbudować tylko dzięki żelaznej dyscyplinie, a nie bijąc się z rynkiem.

Dobrym sposobem radzenia sobie z emocjami jest analiza dziennika na początku dnia. Przypomnij sobie jaką rolę odgrywa statystyka.

PS.

  1. Jeśli wyrzucisz 4 reszki jaka jest procentowa szansa, że przy kolejnym rzutem wypadnie znowu reszka ? 50/50. Podobnie w tradingu, każda transakcja jest niezależna od poprzedniej.
  2. Jeśli znasz statystyki swojego systemu, możesz sprawdzić jakich serii strat i zysków możesz się spodziewać. Nie wiesz jaki wynik będzie w kolejne transakcji, ale możesz przewidzieć niedaleką przyszłość.
  3. Nigdy nie uda Ci się uniknąć serii strat, pytanie brzmi nie „czy?” strata wystąpi, tylko „kiedy?”. Jedyne co Ci pozostaje to odpowiednie zarządzanie kapitałem.

źródło: http://www.tradeciety.com/dont-change-your-trading-strategy/