Analizy techniczne Vital trading


CADJPY – Dolar kanadyjski/jen

Analiza techniczna.

Z technicznego punktu widzenia para walutowa CAD/JPY znajduje się w bardzo ciekawym miejscu. Po sześciu tygodniach dynamicznych i nieprzerwanych wzrostów, cena dotarła do oporu 88.80, którym jest ostatni niższy szczyt w trendzie spadkowym, na interwale tygodniowym.

Na interwale dziennym na oporze utworzyła się formacja insidebar, która została zrealizowana poprzez wybicie dołem. Cena zrobiła jeszcze korektę pod granicę insdebaru i wróciła do dalszych spadków. Po bardzo dynamicznych wzrostach, należy pamiętać, że nadal pozostajemy w trendzie spadkowym. Utrzymanie oporu zwiastuje długoterminowe spadki aż do ostatniego dołka na poziomie 74.82.

analizy techniczne

analizy techniczne

Analiza fundamentalna.

Ostatnie wzrosty na parze CAD/JPY spowodowane były silnymi wzrostami cen ropy na światowych rynkach. Jako, że gospodarka Kanady oparta jest na wydobyciu ropy naftowej przekłada się to na umocnienie krajowej waluty. Informacje na temat porozumienia pomiędzy krajami OPEC i Rosji dotyczącego ograniczenia wydobycia były silnym wektorem wzrostów. Cena ropy w końcu znalazła swoją równowagę, co przyczyniło się również do zahamowania wzrostów dolara kanadyjskiego. Całej sytuacji sprzyja również polityka monetarna Japonii, która za wszelką cenę chcę osłabić swoją walutę.

Natomiast w ostatnich dniach sytuacja uległa zmianie. W ostatnim tygodniu zostały opublikowane dane z kanadyjskiej gospodarki. Piątkowe dane z gospodarki kanadyjskiej nie były pozytywne. Prognozowany wzrost PKB m/m o 0,1%, w rzeczywistości okazał się skurczeniem gospodarki o 0,3%. W czwartek 22.12, dostaliśmy kolejną paczkę danych z Kanady. Jedynie wzrosła sprzedaż detaliczna, wskaźniki CPI były poniżej oczekiwań. Niekorzystnie plasowało się również PKB w ujęciu rocznym +1.5% w stosunku do prognoz +1.8%

 

NZDUSD – Dolar nowozelandzki/dolar amerykański

Analiza techniczna

Para walutowa NZDUSD w minionym tygodniu wybiła bardzo mocne wsparcie 0.6972. Cena od dłuższego czasu znajdowała się w trendzie wzrostowym, a ostatni atak na wsparcie może świadczyć już o słabości trendu. W średnim terminie znajdujemy się jednak w trendzie spadkowym, dlatego raczej oczekiwałbym dalszych spadków. Dobrym momentem na sprzedaż byłby powrót ceny do wsparcia, która obecnie pełniłoby rolę oporu i czekanie na formacje świecową będącą potwierdzeniem scenariusza np. pinbar, insidebar.

analizy techniczne

analizy teczniczne

 

Analiza fundamentalna

Z perspektywy analizy fundamentalnej również możemy prognozować przecenę dolara nowozelandzkiego. Dolar amerykański rośnie w siłę. FED podniósł kolejny raz stopy procentowe oraz zapowiada kolejne podwyżki. W ostatnim czasie USD umocniło się aż o 30% w porównaniu do innych walut.

W zeszłym tygodniu opublikowane dane z gospodarki Nowej Zelandii. Niestety, w przypadku bilansu handlowego, inwestujący w NZD spotkali się z zawodem, gdy ten w listopadzie wyniósł -705 mln NZD zamiast prognozowanych -500 mln. Wciąż jest to wynik lepszy niż poprzedni (-864 mln).