Z dzisiejszej analizy dowiesz się:

  1. Jak kształtuje się rynek pszenicy w Polsce.
  2. Co wpływa na wycenę pszenicy.
  3. Jak wygląda sytuacja pszenicy na świecie.
  4. Jak kryzys na rynku akcji wpływa na wycenę rynków towarowych.

 

Powoli rozpoczynają się żniwa na polskich polach. Dlatego dzisiaj sprawdzimy co się dzieje na jednym z popularniejszych kontraktów terminowych – pszenicy.

Pszenica w Polsce

Pszenica należy do grona najpopularniejszych dóbr eksportowych naszego kraju. Dlatego jej cena na międzynarodowych rynkach bardzo mocno odbija się na cenach w polskich skupach, która obecnie utrzymuje się na poziomie 750 zł za tonę. Wśród rodzimych rolników często słychać głosy, że na zachodzie produkowanych przez nich towar jest droższy. Statystyki Ministerstwa Rolnictwa przedstawiają zupełnie co innego. Obecnie ceny w skupach są powyżej średniej krajów w Unii Europejskiej. Natomiast gwałtownego ruchu możemy spodziewać się w momencie kiedy żniwa się zakończą, a rolnicy podejmą decyzje związane ze sprzedażą lub przechowaniem. Czyli pod koniec sierpnia lub na początku września.

Jak może kształtować się cena po żniwach?

Wilgotna wiosna i lato z pewnością pozytywnie wpłynęły na tonaż z hektara. Co więcej rolnicy nie musieli dodatkowo nawadniać swoich pól, co miało miejsce w ciągu ostatnich 3 lat, dzięki czemu zaoszczędzili sporo kosztów. Z drugiej strony pogoda lokalnie powodowała również szkody. Grad, wichury, zniszczyły wiele upraw w tym roku.

Czynnikiem, który zdecydowanie wpływa na poziom ceny pszenicy jest również cena paliw, która w tym roku jest znowu bardzo niska na polskich stacjach.

Reasumując, sprzyjająca aura (nie wszędzie), niższe koszty produkcji nie sprzyjają wzrostom ceny w najbliższym sezonie w skupach.

Pszenica na CME

Przyglądając się wykresowi pszenicy na amerykańskiej giełdzie towarowej CME, szybko może dostrzec, że cena znajduje się w trendzie spadkowym. Na wiosnę cena dotarła do wsparcia, gdzie cena chwilowo odreagowała. Z roku na rok produkcja światowa pszenicy rośnie, mimo rosnącego popytu ceny systematycznie spadają.

Należy pamiętać, że pszenica jest towarem i jej cena, krótkoterminowo może być wynikiem spekulacji to fundamentalnie zależy wyłącznie od sytuacji na polach. Nagły kataklizm, choroby, mogą bardzo dynamicznie przełożyć się na wzrost lub spadek ceny.

analiza rynku pszenicy

Rynek towarowy w czasach bessy na rynku akcji

Na rynek pszenicy warto spojrzeć jeszcze z innej strony. W czasach korekty na rynkach akcji, kapitał, który odpływa z giełdy bardzo często trafia na rynki towarowe. Pszenica może również na tym skorzystać. Co przełoży się na silny (raczej spekulacyjny) wzrost tego waloru.